Ovaj projekt, smješten uz bečki pročišćivač otpadnih voda, ističe se kao značajan korak prema kružnoj ekonomiji i smanjenju ovisnosti o uvozu fosfora. Recikliranje fosfora doprinosi zaštiti okoliša, očuvanju resursa i energetskoj sigurnosti.
Bečko energetsko poduzeće Wien Energie stavilo je u pogon postrojenje za sušenje mulja iz otpadnih voda, čime su stvoreni važni uvjeti za ponovno dobivanje fosfora. Postrojenje Simmeringer Haide u 11. bečkom okrugu smješteno je neposredno uz bečki pročišćivač otpadnih voda i sada postaje ključno mjesto za održivo korištenje ove važne sirovine. Fosfor, koji se prvenstveno koristi kao gnojivo u poljoprivredi, dosada se rijetko reciklirao, a većinom se uvozi.
Bečki pročišćivač otpadnih voda ebswien svakodnevno filtrira ogromne količine onečišćujućih tvari iz otpadnih voda. Preostali otpadni mulj termički se obrađuje, pri čemu se uništavaju štetne tvari, a iz pepela koji tako nastaje ponovno se dobiva fosfor. Ova metoda bit će obavezna za sve komunalne sustave pročišćavanja otpadnih voda u Austriji od 2033. godine. Kako bi fosfor mogao biti korišten za gnojivo bez dodatnih tvari, mulj se mora prethodno osušiti.
Poduzeće Wien Energie trenutačno provodi pilot-projekte za dobivanje fosfora u suradnji s industrijskim partnerom i ispituje mogućnost izgradnje vlastitog postrojenja. Takvo bi postrojenje u konačnici moglo pokriti potrebu za fosforom u proizvodnji hrane u čitavom Beču i Donjoj Austriji. Kako je istaknuo izvršni direktor bečkog energetskog poduzeća Wien Energie Karl Gruber, postrojenje za sušenje otpadnog mulja iz kojeg se reciklira fosfor ne doprinosi samo očuvanju prirodnih resursa, nego Beču omogućuje da u budućnosti bude manje ovisan o uvozu fosfora.
Novo postrojenje korak je dalje prema kružnoj ekonomiji. Član bečkog poglavarstva za zaštitu okoliša Jürgen Czernohorszky naglašava kako bečki pročišćivač otpadnih voda koristi zeleni plin dobiven iz fermentacije mulja za proizvodnju energije, stvarajući više energije nego što je potrebno za pročišćavanje otpadnih voda. „Recikliranje fosfora važan je doprinos zaštiti okoliša i klimatskim ciljevima“, izjavio je Czernohorszky.
Fosfor je ključna sirovina u poljoprivredi, ali se sve više smatra kritičnim resursom jer su prirodni izvori ograničeni, a Europska unija ovisna je o uvozu, posebno iz Sjeverne Afrike. Ovim projektom poduzeće Wien Energie doprinosi održivosti, očuvanju resursa i osiguravanju energetske sigurnosti uz istovremeno očuvanje okoliša.
Spalionica Simmeringer Haide jedna je od četiri postrojenja za spaljivanje otpada tvrtke Wien Energie. Ovdje se, osim mulja iz pročistača otpadnih voda i kućnog otpada, termički obrađuju i opasni otpad, uključujući lakove, laboratorijski otpad, infektivni medicinski otpad i građevinski materijal. Kontroliranim spaljivanjem štetni se spojevi ekološki prihvatljivo uklanjaju, čime se smanjuje negativan utjecaj na okoliš. Svake godine na lokaciji Simmeringer Haide termički se obradi oko 225.000 tona mulja iz pročistača, 100.000 tona komunalnog otpada i 110.000 tona otpada iz sektora gospodarstva i industrije.
Priopćenje za medije (PDF-format)